Organizovaná turistika nabízí mnoho podob, jak formovat své turistické zájmy. Já jsem se našel ve výkonnostní turistice. To je taková směsice turistiky, sportu a trochy adrenalinu. Není to o tom, jen se jít někam projít, ale vytyčit si určitý cíl a ten cíl splnit. Proto se například v pěší turistice započítávají jen trasy nad 30 km. To sice není nic světoborného, ale zadarmo to také není. Pevným základem pěší výkonnostní turistiky je trasa v délce 50 km. Zasvěcení vědí, že když se o někom řekne, že je „padesátkař“, tak to zní sakra hrdě! Ti ještě šílenější zvládají "stovky" a ultratraily o trojciferných hodnotách … což ovšem my zkušenější přenecháváme mladším a nepoučeným.-)

Výkonnostní turistika však nezahrnuje jen pěší – která má bezkonkurenční převahu – ale i několik dalších „druhů přesunu“: Na kole, na běžkách, ve vodě, či strmě vzhůru po laně. Vybrat si může každý podle toho, co mu vyhovuje a co má rád.

Plnění podmínek výkonnostní turistiky jsem zahájil zároveň se vstupem do řad KČT a v roce 2019 jsem si ke svým padesátinám nadělil jeden plánovaný dárek – modrý odznak Turista III. stupně. Jsem na to hrdý a rád se s tím na tomto místě pochlubím. Pokud by vás podmínky výkonnostní turistiky zajímaly, tak můžete kliknout třeba ZDE.    

Rekapitulace mých výkonnostních odznaků ke dni 21.11.2021 :
 
- Turista III. stupně – modrý odznak
- Českomoravský turista (ČMT) – diamantový odznak
- Výkonnostní odznak pěší turistiky (VOPT) – zlatý odznak
- Výkonnostní odznak cykloturistiky (VOCT) – bronzový odznak
- Výkonnostní odznak lyžařské turistiky (VOLT) – bronzový odznak
- Výkonnostní odznak zimního táboření (VOZT)  – bronzový odznak
- Výkonnostní odznak Nastoupané km (VONKM) – stříbrný odznak
- Výroční výkonnostní odznak 100 let Republiky / 130 let KČT (VO100)
- Turistická dvoustovka – šedý odznak (= pátý, čili nejvyšší stupeň)
- Plnění podmínek mezinárodních odznaků IVV – 13.000 km a 600 akcí