KČT, oblast Vysočina a KČT, odbor GeoCesty Štoky,
si vás dovolují pozvat na dvanáctou ze šestnácti akcí
Roku české knihy a národního písemnictví
ANNO LIBRI - Státní okresní archiv v Náchodě
v sobotu 20.09.2025
Start turistického pochodu:
7:00 – 10:00 Náchod (žst.)
Cíl turistického pochodu:
9:00 – 17:00 Náchod - Státní okresní archiv (Dobenínská 96)
Trasy pochodu:
- Náchod (žst.) - Zámecká alej - Červený kopec - Státní archiv (6 km)
- Náchod (žst.) - Dobrošov (Jiráskova chata) - Peklo - Přibyslav - Václavice (16 km)
- Náchod (žst.) - Dobrošov (Jiráskova chata) - Peklo - Sendraž - Peklo - Přibyslav - Václavice (24 km)
Co všechno by vás mohlo zajímat: - Komentované prohlídky pokladů Státního archivu v Náchodě po celý den
- Možnost plnění podmínek turistického záznamníku „ANNO LIBRI 2025“
- Za splnění záznamníku absolventská vizitka a limitovaná edice odznaků
- Diplom, absolventská vizitka či CWG za účast v cíli každého pochodu
- Šestnáct příležitostných pochodových razítek a speciální textové razítko IVV
A proč právě tady:
Písemné poklady dob minulých i praminulých nenalézáme jen v historických knižních sbírkách klášterních či zámeckých. Ty nejcennější sbírky - protože zrakům davů ukryté - se nacházejí skryté v nekonečných prostorách místností archivních.
Kdyby nebylo archivů, František Palacký by nikdy nesepsal své "Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě". Jen málokdo si dokáže představit, kolik času strávil ve studovnách archivů, kolik stovek a tisíců hodin strávil studováním archivních materiálů, aby dokázal stvořit tak monumentální dílo.
Stejně tak i my dnes navštívíme studovnu jednoho nenápadného okresního archivu, abychom nahlédli pod pokličku této poklidné instituce a společně se se nechali unášet dějinami kraje vezdejšího.
Státní okresní archiv Náchod je správním úřadem a zároveň paměťovou institucí vykonávajícím státní správu na úseku archivnictví a spisové služby. Mezi hlavní činnosti patří zejména: předarchivní péče a kontrola výkonu spisové služby u veřejnoprávních původců; shromažďování, evidence a ochrana archiválií a také zpřístupňování archiválií veřejnosti.
Základem náchodského státního okresního archivu byly městské archivy, které se v roce 1952 staly součástí tehdejších okresních archivů v Broumově, Jaroměři a Náchodě. Tyto archivy se v souvislosti s proběhlou správní reformou roku 1960 staly součástí Okresního archivu Náchod. Od roku 1988 archiv sídlí na stávající adrese v Dobenínské ulici. Nová archivní budova byla jednou z prvních účelově postavených archivních budov na našem území v poslední čtvrtině minulého století. Od roku 1992 došlo k přejmenování archivu na Státní okresní archiv Náchod. V roce 2002, po zrušení okresních úřadů, byl náchodský archiv spolu s dalšími okresními archivy na území královéhradeckého a pardubického kraje včleněn do Státního oblastního archivu v Zámrsku (od roku 2022 Státního oblastního archivu v Hradci Králové) a stal se jeho organizační jednotkou.
Ve správě Státního okresního archivu Náchod se nachází archivní fondy s okresní a místní působností, jako například archivní fondy samospráv (tj. okresních zastupitelstev, měst a obcí), okresních úřadů, okresních soudů, okresních národních výborů a dalších úřadů; archivy cechů, společenstev a spolků, škol, osobní fondy významných osobností regionu a v neposlední řadě archivní fondy farností.
Ke dni 31.12.2024 bylo ve Státním okresním archivu Náchod uloženo celkem 8.797,4 běžných metrů archiválií v celkem 2.714 archivních fondech uložených ve dvou archivních budovách tvořících společný archivní areál. Nejstarší uložená archiválie v náchodském okresním archivu je listina Přemysla Otakara II. z roku 1253, týkající se přenesení trhového práva z Provodova do Police (nad Metují). Zároveň se jedná o první písemnou zmínku o městě Police. Nejmladší archiválie pocházejí z roku 2024.
V rámci nahlédnutí do badatelny archivu se seznámíme s českou knihou poněkud jiným způsobem, než při předchozích akcích. Předložené knihy nebudou knihy ve smyslu literárních děl se sáhodlouhými odstavci krásné literatury. Blíže se především seznámíme s knihou ve smyslu úředním (s kronikami, městskými knihami nejrůznějších druhů či knihami účetními). Mezi regály archivních depozitářů se najdou i knihy méně úředního charakteru, jako například návštěvní knihy turistických chat, zápisky venkovského lékaře, apod.
|