Pan profesor Petr Čornej je český historik specializující se na dějiny pozdního středověku, zvláště husitství. Vyučoval dějiny na Univerzitě Karlově a na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Působí na Husitské teologické fakultě UK v Praze, kde je členem Katedry historické teologie a církevních dějin. 

"Zižka je moje prokletí," říká o sobě autor monumentálního životopisu Jana Žižky, za který se v roce 2020 stal hlavním vítězem výročních knižních cen Magnesia Litera. 

Bylo proto pro mne ctí i potěšením navštívit přednášku pana profesora v Přibyslavi v rámci celoročních žižkovských oslav. Dvě hodiny strhujícího vyprávění moudrého člověka, kdy jsem si uvědomil, jak pokřivené podvědomí o husitské době jsme si díky tehdejší propagandě odnesli ze školních škamen, a jak ještě pokřivenější výklady se díky současné propagandě vedou dnes.

Samostatný odstavec si zaslouží diskuze nad dotazy posluchačů. Jak pan profesor nadšeně vysvětloval dotazy zasvěcené a jak trpěl po položení otázek dezolátů.-)

Moc se mi líbilo, jak jedné školačce úžasně a laskavě vysvětlil způsob boje pomocí vozové hradby. Využil k tomu model, který vytvořili žáci přibyslavské základní školy. Já jsem si ho všiml už před přednáškou a důkladně jsem si ho nafotil. Geokešeři k modelu vysvětlivky nepotřebují. Těm ostatním rád napovím, že CWG jsou nejrozšířenějším sběratelským předmětem mezi hráči geocachingu - jedná se o dřevěná kolečka (konkrétně o truhlářské vyspravovací suky) o průměru 35 mm a tloušťce 7 mm s oboustranně laserově gravírovaným obrázkem. Husiti laser neznali, a tak používali CWG negravírovaná.

Já jen doufám, že si pan profesor tenhle článek nikdy nepřečte. To bych se před tak moudrým člověkem musel hanbou propadnout a do konce života chodit kanály...