Fotogalerie

Po prázdninové přestávce jsme na první víkend v září naplánovali celovíkendovou akci "přes dva zámky" v Rychnově nad Kněžnou a v Chlumci nad Cidlinou. Byli jsme si vědomi, že se trefujeme do jednoho z nejobsazenějších víkendů v turistickém kalendáři a že se jedná o od sebe poměrně vzdálené cíle. Ale o to větší výzva byla, zda zvládneme i tuhle náročnou dvojkombinaci - a co víc, zda tuhle dvojkombinaci zvládnou i naši návštěvníci. A jsem přesvědčený, že jsme to všichni zvládli na jedničku!

Abych neponechal nic náhodě, pocestoval jsem si o prázdninách po santinovských cílech v Hradeckém a Pardubickém kraji. Pocestoval jsem, porozhlédl se po okolí, všechny památky navštívil, nasál atmosféru, navázal osobní styky a vše předběžně domluvil. Takhle by to mělo v ideálním případě vypadat.-) A co především - chtěl jsem prostě všechno vidět, protože obvykle tvrdím, že jsem z toho víkendu zase nic neměl.-) 

Na sobotu 2. září jsme měli připravené prohlídky Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou s přilehlým kostelem Nejsvětější Trojice, návštěvu místního pivovaru s možností prohlídek, návštěvu kostela sv. Máří Magdaleny v Deštném v Orlických horách a otevřená informační centra v Rychnově nad Kněžnou, v Deštném v Orlických horách a ve Skuhrově nad Bělou. Docela dost nabitý program, aby se to nechalo navštívit všechno.-)

V sobotu jsme startovali na nádraží, kde byl frmol především při příjezdu vlaků v osm a v devět hodin. Turisti odtud zamířili na městskou trasu délce 10 km po červeně značené trase na Studánku a odtud zpět podél Javornického potoka, s možností kontroly a občerstvení v místním pivovaru. Mohlo se však také startovat z Skuhrova na Bělou na trasu 8 km po modře značené trase nebo z Deštného na trasu 21 km. Těchto dvou variant však využilo jen minimum turistů.

Pokud se už někdo vydal na prohlídku kostela sv. Máří Magdaleny, tak především automobilisticky. O Deštnou příliš velký zájem nebyl, což mě překvapilo. Bohužel negativně. Čekal jsem podstatně větší zájem, protože Santiniho kostel v Deštném se dvěma nakoso vytočenými věžemi je poměrně unikátní stavba. Santini podle dochovaných pramenů v Deštném nikdy nebyl, ale na přání místních jim v Rychnově "ve volné chvilce" kostel "nakreslil". Jeho nezvyklým prvkem je netradičně komponovaný oltář, nad kterým hraje roli oltářního obrazu hluboká nika - jeskyně s vloženou plastickou scénou sv. Máří Magdaleny na poušti, a dřevěný varhanní chór, který byl doplněn v pozdějších letech. Kostel se stavěl v letech 1723 - 1725, tedy v letech po Santiniho smrti. A interiér by Santiniho jistě překvapil! Ale uvědomme si skladbu obyvatelstva v této sudetské oblasti - a tak se ani nikterak nedivme, že tady Santiniho dílo vypadá úplně jinak než kdekoliv jinde!

Informační centrum v Deštném hlásilo několik málo startujících a asi 20 návštěvníků, ve Skuhrově startovala jen jedna účastnice a dalších dvanáct návštěvníků mělo zájem o návštěvu místního muzea. Nutno však také připomenout, že nám modrou turistickou trasu uzavřely automobilové závody, což byla pro naše turisty velice nepříjemná komplikace. Ale kdo tohle, kurňa, může předvídat, když o tom neměli ponětí ani na obci?!

Zato na zámku bylo od příchodu prvních turistů po deváté hodině rušno po celý den. Jen v poledne se na chvíli zastaví "provoz" a poté od dvou do čtyř bývá nejvíce rušno. Ve čtyři odpoledne míváme tradiční uvítání návštěvníků, kterého se dnes zúčastnila zámecká paní Andrea Kolowrat Krakowská, což bylo pro přítomné milým překvapením. Ostatně velice milá byla i řeč paní hraběnky - to pak člověk nabude takového příjemného pocitu, že ho tu mají rádi.-)         

Zámek v Rychnově je poměrně rozlehlý, čehož důkazem může být skutečnost, že se pyšní nejdelší enfiládou ze všech zámků u nás. Enfiláda je vlastně takovým průhledem komnatami z jednoho konce na druhý - necháte-li dveře otevřené - a tady činí 69 metrů! Ale ze Santiniho tu v důsledku pozdějších přestaveb moc nezůstalo. Zato čelní zeď kostela Nejsvětější Trojice - to je prostě ryzí Santini! Leč vědou historickou nepolíbený prostě tuhle krásu popsat nedovedu. Mně se prostě stačí jen dívat a vnímat, s pokorou a beze slov...

Putování za Santinim v Rychnově nad Kněžnou se zúčastnilo celkem 365 turistů a geokešerů, z nichž zámecké okruhy navštívilo více než 150 obdivovatelů historie a výtvarného umění.-)

Přesun do 70 km vzdáleného Chlumce nad Cidlinou byl výzva pro nás všechny! Přesunout se, zajistit si ubytování, najít v Chlumci otevřenou hospodu, hotové manévry. Naštěstí obě místa spojuje rychlíková trať  a silnice v poměrně solidním technické stavu.-) A tak jsme v neděli 3. září od sedmi ráno přesně podle propozic stepovali na terase chlumeckého zámku Karlova Koruna, abychom o půl hodiny později začali vítat první návštěvníky.

Měli jsme pro ně připravenou městskou trasu kolem rybníků, sádek a podél řeky v délce 7 km, od deseti hodin vedenou trasu městem s komentářem kronikáře města Pavla Baldíka, zajistili jsme mimořádnou otevírací dobu městského informačního centra, městského muzea Loreta, muzea Četnická stanice a chlumecké zahradní železnice Malá Albula. Snad dost aktivit pro to, aby se tu dnes nikdo nenudil.-)  

Mimořádný zájem byl především o komentovanou prohlídku města, kterou nám domluvili turističtí kolegové z místního spřáteleného odboru. Jano, děkujeme! A tak se krátce po desáté na "náměstíčku" u kostela Nejsvětější Trojice srotil téměř osmdesátihlavý dav, který pak s panem Baldíkem putoval po městě téměř dvě a půl hodiny.-)  

Také zámek nám vyšel vstříc a posílil tým průvodců, aby byl připravený na davy zájemců z našich řad. Navíc s mimořádně zajímavou slevou na vstupném. Leč davy se dnes - bohužel - nekonaly. Davy nám dnes prostě stáhl pan Baldík a po jeho vyčerpávající přednášce se valná část posluchačů na zámek už nevrátila. Musel to být intenzivní zážitek! No jo no, já si tyhle intenzivní zážitky prostě neužiju...

A tak pro ty, kteří se s návštěvou zámku minuli, si dovoluji připojit několik poznámek, aby měli čeho litovat.-) Zámek Karlova Koruna, který za dva týdny oslaví 300 let od svého založení, je v podstatě jediným zámkem, který se dochoval ve své původní santiniovské dokonalosti. Stavba samotná má podivuhodnou dispozici, když ke střednímu dvoupatrovému válcovému jádru přiléhají tři patrová boční čtvercová křídla. To prostě nepochopíš, kam na ty nápady ten člověk chodil?! 

A to ještě nesmíme zapomenout ani na zámeckou kapli Zvěstování Panny Marie - která je taky Santini - a která je takovým bonbónkem pokorně se krčícím v těsném sousedství velkolepé stavby.

Nedělního Putování za Santinim v Chlumci nad Cidlinou se zúčastnilo 435 nadšenců, z nichž asi 100 navštívilo zámek - přičemž 65 uplatnilo slevu proti předložení pamětního listu a dalších 30-40 uhradilo plnou cenu, sjednaných slev neznaje.-)   

Tak jsem rád, že jste se ve východních Čechách nenudili - a doufám, že se nebudete nudit ani za dva týdny ve Žďáru nad Sázavou-.)