Už jsem se tu několikrát zmínil, že jsem fanda do všeho, co jezdí po kolejích. A tak jsem tenhle železniční tunel na trati 170 Praha – Plzeň mezi železniční stanicí Ejpovice a železniční zastávkou Plzeň – Doubravka, kterým se vlaky prohánějí od konce roku 2018, prostě musel vidět. Protože pokud je něco takového víc než čtyři kilometry dlouhé (4.150 m) a je to nejdelší u nás, tak prostě není možné se na to nepřijít podívat!

Já si nerad hraju na tetu Wiki, a tak se vždycky bráním tomu, abych sem kopíroval nějaká data. Ale tentokrát mě vysloveně svrbí prsty, protože technické detaily téhle stavby jsou ohromující. Fascinují mě především parametry razicího štítu. Vykutat díry o průměru devíti metrů a délce osmi kilometrů … s tím by se možná natrápil i Alexej Stachanov!

Na východní portál se nabízí pohled shora a je to zajímavé inženýrské řešení pro nás technokraty.-) Mě na první pohled zaujalo uložení kolejnic do pevné jízdní dráhy. Použití téhle technologie je u nás unikátní a není divu, že by se tu vlaky mohly prohánět i dvoustovkou.

Naproti tomu západní portál nabízí zajímavý pohled pro fotografy. Dva tubusy elegantně zapasované pod zalesněný vrch Chlum s pomyslnou šošolkou rozhledny na jeho vrcholu. A když se po kolejích neslyšně prohnalo piňďolíno, tak jsem si blahem málem ucvrnknul.-)