Na našem čtvrtém setkání s bratrem Žižkou se stalo něco, co jsme už ani nečekali. Bylo hezky. Nepršelo, nesněžilo, nepadaly kroupy, bylo (takřka) bezvětří. Sice nám ze západních Čech a z jižní Moravy chodila varování o vydatným srážkách (a to i v pevném skupenství), ale nás to s podivem minulo. O to víc s podivem, že v Přibyslavi má pánbíček hned dva husitské cíle - palcát na jezdecké soše Jana Žižky a kalich na vršku Žižkovy mohyly. Inu, tentokrát netrefil ani jeden z těch cílů.-)
Nás naštěstí dopoledne natrefil bezpočet našich věrných turistů a odpoledne bezpočet našich věrných geokešerů. Pro turisty jsme měli připravené trasy od 9 do 24 km, všechny směr mohyla s prvním kontrolním bodem. Pro geokešery pak tradičně blok odpoledních eventů, doplněný o jednu multinu a LABkovou sérii, taktéž u mohyly. Pro všechny pak bylo otevřené městské informační centrum s městským muzeem a expozicí k 600. výročí úmrtí Jana Žižky a také bylo domluvené zvýhodněné vstupné do hasičského muzea na zámku. Zatímco o žižkovskou expozici byl mimořádný zájem, zvýhodněného vstupného k hasičům využila jen hrstka účastníků, ačkoliv pro razítka si tam byli snad všichni.-)
Mě moc těší, jak se nám daří nabalovat na naše akce vaše aktivity a jak si vy sami tvoříte program dne - a tak byl v sobotu publikován ještě jeden dopolední "ručníkový" event ... a taky ještě jedna další multina ... a taky jedna bubákovka (= virtuální keš) ... a taky jedna otazníkovka (= mysterka) ... a to všechno bylo průběžně dávkováno po celý den. Podle pohybu geokešerů na Přibyslavsku by se dnes dala vyučovat kvantová chemie. Vibrace, rotace, translace.
Protože dnes z důvodu příznivého počasí nelze popisovat prožité strasti a muka strádání, tak ten článek vlastně skončí dřív, než vůbec začal. Stěžovat si není na co, chvála nikoho nezajímá a radostné události vzbuzují závist.-) Tak tedy trošku jinak - naše radost je každý jeden báječně prožitý den s vámi ... a sobě si snad závidět nebudete.-) A tenhle den se skutečně vydařil se vším všudy, díky vám všem za něj!
Už teď se těšíme na červencovou viděnou v Třebušíně na Kalichu ... a seriál zakončíme v září v Rabí a poté v říjnu megaakcí v Borovanech. Mějte se fajn ... a na brzkou viděnou.-)
Statisticky vzato:
- Účastníci sobotního pochodu ... 210 turistů
- Účastníci eventů ... 120 geokešerů (předběžně, bude upřesněno)
- Pořadatelský tým ... 5 člověků
- Spolupracující (íčko, muzeum) ... 3 člověci
C e l k e m ... 338 účastníků
Speciální poděkování:
- Městskému informačnímu centru v Přibyslavi za zpřístupnění íčka a muzea
- Hasičskému muzeu v Přibyslavi za vstřícnost a zvýhodněné vstupné pro účastníky akce
A proč právě tady a dnes:
Přibyslav je místem Žižkova skonu. Obléhání Přibyslavi husity bylo mstou a trestem za nedodržení čestného slova Zikmundových pohůnků, jemuž následovalo vyvraždění husitské posádky v Chotěboři. A protože přibyslavský hrad i poddanské město patřily katolickému šlechtici Čeňkovi z Ronova, který se chotěbořského masakru zúčastnil, Žižka hodlal se zrádcem nemilosrdně zúčtovat.
Žižka však nepadl v boji, roznemohl se "nemocí smrtedlnú ot hlíz" a ve středu 11. října 1424 skonal "v drahách" (na ladem ležícím poli či u cesty).
Na místě mezi Přibyslaví a Žižkovým Polem (dříve Šenfeldem), kde podle tradice dne husitský vojevůdce skonal, dnes stojí mohyla. Vystavěna byla z iniciativy Obce sokolské a vlastivědných spolků v roce 1874 k příležitosti 450. výročí Žižkova úmrtí. Autorem návrhu byl Antonín Wiehl a stavitelem Josef Šupich. Je přibližně 15 metrů vysoká a na jejím vrcholu je umístěn téměř dvoumetrový kalich - symbol českého husitství. Průčelí těla postamentu se skládají z nápisových kamenů, na kterých jsou vysekána jména dárců zúčastněných ve výstavbě. Na severní straně v horní části mohyly je vsazena pamětní deska a pod korunní římsou jsou kol dokola uvedeny nápisy svedených bitev s letopočty.
Nedaleko od mohyly je údolí Plaček, kde údajně tábořila vojska a kde se konala tryzna za zemřelého vojevůdce. Místo se nachází na červeně značené turistické trase, je však po většinu roku jen obtížně přístupné.
Ve městě však nalezneme ještě jednu památku - v Husově ulici směrem na Žďár nad Sázavou - jezdeckou sochu Jana Žižky.
Socha je jedním z modelů sochaře Bohumila Kafky pro výstavbu památníku na pražském Vítkově (vznikla jako menší zkušební odlitek). Socha byla vytvořena v roce 1935 a pomník má "pouze" výšku 2,9 metru a délku 3 metry, oproti 9 m vysoké a 9,6 m dlouhé soše na Vítkově. Pomník v Přibyslavi byl slavnostně odhalen 22. září 1957, tedy sedm let po odhalení Kafkovy sochy na Vítkově.