V Kroměříži jsme měli zastaveníčko už loni v rámci projektu ANNO LIBRI a letos jsme si Kroměříž pro velký úspěch zopakovali s Františkem Palackým. Bylo to v pořadí už třetí setkání s Otcem národa a nemělo to chybu. Duch Hanáckých Athén je našim turistickým cílům nakloněn.-)
Původně jsem plánoval zaparkovat náš létající cirkus pod pamětní deskou Františka Palackého v severním cípu Velkého náměstí, ale vidle nám do toho hodila relaxační zóna. To, co zní velice vznešeně, ve skutečnosti značilo rozložené kolotoče, houpačky a místo bělostně vzhlížejících létajících labutí zelení želví ninjové.-) Nicméně jsme dostali povolení uvelebit se kdekoliv na náměstí, a tak jsme se v sobotu uvelebili ve středu. Ve středu náměstí. Mělo to tu výhodu, že jsme byli na ráně vám všem, ať už jste přišli z kterékoliv světové strany.-)
Pochodovou trasu jsme tentokrát vedli z chropyňského nádraží po modře značené trase kolem Zámeckého rybníka s ornitologickou pozorovatelnou a především s hnízdištěm racka chechtavého a dalšího ptactva. Na ostrůvku uprostřed rybníka prý hnízdí až sedm tisíc ptáků. Je to úchvatná podívaná na neutuchající hemžení ... a toho řevu.-) Poté suchou nohou přes Malou Bečvu až k Moravě a po jejím proudu do Kroměříže. Pohodových deset kilometrů po absolutní rovině a za slunečného počasí. Co víc si přát?!
Pro naše návštěvníky jsme připravili individuální návštěvy zámku za zlevněné vstupné, tentokrát s akcentem na zámecký okruh "Reprezentační sály" v prvním patře. V tom nejzajímavějším, čili "Sněmovním sále" pro nás na druhou hodinu odpolední připravil pan knihovník Cyril Měsíc přednášku na téma významu nejen Františka Palackého na Kroměřížském sněmu v revolučních letech 1848-1849, které se zúčastnilo téměř padesát turistů.
Na Velkém náměstí jsme nabízeli komentovanou procházku po historických událostech vetknutých do pamětních desek, jež se tu instalované na domech nacházejí v počtech mimořádných, z nichž velká část upomíná na pobyt politických zastupitelů na ústavodárném sněmu. Také jsme doporučovali návštěvu Muzea Kroměřížska, na které nás tematicky zajímala především expozice "Kroměříž v soukolí dějin 1848 - 1948", a také mimořádně a originálně pojatá Expozice Karla Kryla.
Kromě toho člověk turistický samozřejmě musí využít příležitosti prozkoumat veškerá zákoutí zdejší Zámecké zahrady či si zaplatit vstup do proslulé Květné zahrady. A aby toho nebylo málo, tak kolegové Ptáčkovic instalovali v centru města trasu orientačního běhu či chůze Kufrování s medvědem...
Hmmm ... zase jsme se snažili připravit jeden pohodový turistický den ... a zase se nám to nějak vymklo kontrole.-) Ale asi to tak nějak má být, aby si každý vybral to svoje a užil si den či víkend ve městě pyšnícím se přídomkem UNESCO s takovou intenzitou, jaké je schopen dosíci a ji také unésti.-) Prý máme přijet do Kroměříže příští rok zase. Ale to fakt nevím, jak bychom sem dokázali Santiniho teleportovat?! Aby mezi námi bylo jasno - ze Santiniho nikdo Járu Cimrmana dělat nebude.-)
A na závěr drobná poznámka z kategorie "Velký Bratr tě vidí" - volal jsem na městskou policii v Kroměříži, jestli bychom na plochu náměstí mohli z organizačních důvodů zaparkovat kromě mého žabáka ještě jedno vozidlo. Pan policajt hlásí: "To nebude problém. Vedle tý zelený fabie, jo? A co to bude za auto?" Než jsem stačil odpověď, tak už se ptá: "Ta bílá dodávka, jo?" Přitakal jsem, že ano. "A v tom fraku vám to moc sluší!" Tak jsem jen poděkoval, zamával mu do kamery a šel jsem se schovat do davu...
- - - - - - -
Děkujeme za spolupráci Správě Arcibiskupského zámku a zahrad, jmenovitě Jitce Hozové z návštěvnického provozu za vstřícnou spolupráci. Spolupráce si moc ceníme a stejně jako loni si to "sedlo" naprosto dokonale.-)
Děkujeme za čas a ochotu pana Cyrila Měsíce, který je téměř 30 let knihovníkem na kroměřížském zámku a který pro nás připravil přednášku na téma zasedání a poslání ústavodárného říšského sněmu (tzv. Kroměřížského sněmu) a našich předních politiků s Františkem Palackých v revolučních letech 1848-1849, která se uskutečnila ve Sněmovním sále. Účast byla nadmíru solidní a Palacký tu seděl na sesli číslo 31.-)
Děkujeme za spolupráci Turistickému informačnímu centru Kroměříž. Je snem každého pořadatele mít zázemí dokonale funkčního spolupracujícího íčka!
Děkujeme za vstřícný přístup Města Kroměříž, které nám umožnilo instalovat náš malý stánek uprostřed Velkého náměstí.
Moje osobní poděkování jako vždy (a bez jakýchkoliv úprav textu) všem spolupracujícím kolegům ... Miladě, Petře, Vojtovi, Ivošovi a Léně ... jste prostě báječná parta a je mi s vámi fajn.-)
Děkujeme vám všem, že jste dorazili a že jste si to všechno užívali společně s námi. A budeme se těšit 30. května na další víkend s Františkem Palackým, tentokrát v Praze, v rodinném sídle, čili v MacNevenově paláci v Palackého ulici, s Palackého bustou v průčelí domu. Na viděnou!
- - - - - -
Rekapitulace akce "PALACKÝ 2026 - Kroměříž" o víkendu 8.-10.5.2026:
- Registrovaní účastníci sobotního pochodu ... 217
- Organizační (pořadatelský) tým ... 6
- Páteční doprovodný program na Šlajze ... 24
- Sobotní doprovodná akce "Ukliďme Česko" ... 32
- Nedělní doprovodný program v Zámecké zahradě ... 37
C e l k e m ... 316 účastníků