Dovoluji si vás tímto článkem virtuálně pozvat do zámeckého parku v Proseči-Obořišti, jehož dominantou je majestátní Havlíčkův dub, který byl dne 23.11.1994 vyhlášen památným stromem. Jedná se o dub červený, jehož výška je 25 m, obvod kmene 660 cm a stáří 300-500 let. Obdivuji takové ctnostné stromy a je mi ctí, že i já vás mohu k jednomu takovému mimořádnému stromu přivést!

Strom, který roste na malé louce u jezírka, je pamětníkem dostaveníček Karla Havlíčka se svou budoucí manželkou Julií. Julie Sýkorová bydlela s otcem, hraběcím lesníkem, v malém domku poblíž zámku a s Karlem Havlíčkem se seznámila v Praze. Milenci údajně sedávali právě pod tímto dubem a hudebně nadaný Havlíček jí zde zpíval a hrával na kytaru.

Karla Havlíčka připomíná pamětní deska nedaleko dubu s plastikou a nápisem: "Na památku pobytu K.H.Borovského v letech 1847-48 u svojí manželky Julie rozené Sýkorové z Proseče-Obořiště, LP 1998." Zámek v současné době funguje jako domov pro seniory, přestěhován sem byl v roce 1947 z Pelhřimova, kde působil od roku 1911.

Tohle "havlíčkovské" místo ve zdejším zámeckém parku je jedním z nejhezčích, kam bych vás rád pozval nejen virtuálně. Leč vzhledem k současné hygienické situaci to není možné - park je veřejnosti momentálně uzavřený, ochrana zdejších obyvatel má přednost. A tak jsem správu domova důchodců požádal, zda by v roce dvoustého výročí KHB umožnila jednorázový vstup skupince keškařů, abych se s nimi o genius loci tohoto místa podělil. A bylo mi velkým potěšením, že nám to bylo umožněno. Tímto děkuji paní Blance Zemanové za ochotu a za to, že se za námi přišla podívat, aby se ujistila, že umožnila návštěvu partě slušných lidí.-)

Tak trochu vám asi nesouhlasí připojené fotografie s ročním obdobím, že? Máte pravdu! Vysvětlení je však velice prozaické - nejkrásněji tu bývá na jaře, a tak jsem pro několik jarních obrázků sáhl do svého archivu. A zkuste mít toto místo na paměti, až tahle bláznivá doba pomine, a přijďte se sem podívat. Nebudete litovat!