Fotogalerie

V roce 2004 se podařilo zrealizovat myšlenku první značené turistické trasy pro vozíčkáře na území České republiky. Myšlenky, jejímž hlavním cílem bylo přiblížit pohybové aktivity v přírodě a poznávání zajímavých míst naší vlasti zdravotně postiženým či znevýhodněným turistům s ohledem na jejich zdravotní stav a pohybové možnosti.

Od té doby se podařilo vybudovat téměř dvě desítky vozíčkářských tras téměř ve všech krajích naší země. Jen Vysočina si musela počkat až do letošního roku. Zdejší terény nepatří k nejrovinatějším, a tak nebylo snadné vytipovat a upravit vhodnou trasu. Ale v Humpolci se to díky nadšení místního odboru KČT TOM Šlápoty Hněvkovice a jeho předsedkyně Marušky Vincencové podařilo ... a vznikla tu trasa s pořadovým číslem osmnáct.

Vozíčkářská trasa začíná na závodišti Zlatá podkova a je po celé délce vyznačena směrovkami s piktogramem vozíčkáře. Na trase jsou instalovány tři informační panely "Turistika po všechny". Celý okruh je dlouhý tři kilometry a jeho převýšení je 72 metrů. 

Trasa byla slavnostně otevřena dne 10.10.2020  - a byla to mimořádná společenská událost, které se kromě čelních představitelů Klubu českých turistů (včetně jeho předsedy Vratislava Chvátala) zúčastnili také předseda Senátu České republiky Miloš Vystrčil a dosluhující hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. 

Zakládání vozíčkářských tras vnímám jako záležitost, která má významný společenský přesah integrace našich handicapovaných spoluobčanů, kamarádů a rodinných příslušníků, handicapovaných obvykle ne vlastní vinou. A protože jsem chtěl přispět k tomuto dílu alespoň malým kamínkem, dovolil jsem si tu založit keš, určenou právě pro ně. Je pohodlně dostupná z vozíku, ale odlovit si ji může každý, kdo si trasu projde a na informačních panelech si zjistí indicie potřebné pro odemčení kódovaného zámku.

Každá keš obsahuje knížku se záznamy o návštěvách (tzv. "logbook") ... a na první stránku se obvykle logují ti, kteří ji navštívili jako první. V případě této keše je tomu trochu jinak - na první stránce najdete podpisy všech těch, bez kterých by vozíčkářská trasa Zlatá podkova nikdy nevznikla ... a bez nichž by nevznikla ani tato keš.-)